Zaprzyjaźnione strony WWW

BRKN – Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych

Okazuje się, że BIK i KRD to nie jedyne rejestry dłużników, które banki biorą pod uwagę podczas oceny kredytowej klientów. Mianowicie Związek Banków Polskich prowadzi Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych-w skrócie BRKN. Jest to drugie w hierarchii źródło weryfikacji klientów przez banki działające w Polsce.

Kto i za co trafia do BRKN?

Do bazy BRKN zapisywani są niesolidni klienci, którzy nie wywiązują się z powstałych wobec banków zobowiązań finansowych- np. późna spłata debetu na rachunku. W przypadku tego rejestru nawet najmniejsze zaległe zobowiązanie skutkuje umieszczeniem na czarnej liście.

Po jakim czasie i za jaką zaległość bank wpisuje do BRKN?

Wystarczy kwota zaległości na co najmniej 200 zł (500 złotych w przypadku klientów firmowych) i opóźnienie w spłacie minimum 2 miesiące. Obecność na liście BRKN uniemożliwia zaciągnięcie kredytu w banku zrzeszonym w ZBP. Dane z Bankowego Rejestru Klientów Niesolidnych przetwarzane są między innymi przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Sprawa jest poważna, gdyż dane w BRKN przetwarzane są maksymalnie przez 10 lat.

Jak wyjść z BRKN? Po jakim czasie można mieć czysty BRKN?

Nawet jeśli uregulujemy zaległości, to nasze dane znikną z rejestru dopiero po 24 miesiącach od daty spłaty długu. Warto zaznaczyć, iż BRKN może przetwarzać bez zgody klientów informacje nawet do 5 lat po wygaśnięciu zaległości płatniczej. Negatywny wpis może zostać usunięty jedynie przez instytucje zgłaszającą-tak samo jak w przypadku BIK.

  • po co jest brkn?, 27 listopada 2012, 13:26

  to już BIK nie wystarcza tym naszym bankom i muszą cały czas wymyślać jakieś kolejne bazy do których wpisują dłużników i ogólenie wszystkich którzy mają lub starają się o kredyt w banku? Dla mnie to zwykłę wyciąganie pieniędzy i sztucznie tworzone stanowiska pracy dla całych hord urzędasów bez których to państwo spokojnie mogłoby się obyć i na których my podatnicy oraz klienci banków musimy każdego miesiąca łożyć ogromne sumy pieniędzy.

  • Na czym polega czyszczenie BRKN, 27 listopada 2012, 18:42

  Nieraz widzę w necie oferty usług czyszczenia rejestrów BIK i BRKN. Na czym to w ogóle polega ?jak jakaś fima może poprawić naszą wiarygodność kredytową i sprawić, że banki będą przychylniej patrzeć na „starego” dłużnika?

  Melchior/Bydgoszcz

  • Czyszczenie BIK i BRKN, 27 listopada 2012, 18:48

  Takie usługi polegają na odtworzeniu prawidłowej zdolności kredytowej. Prościej mówiąc chodzi o usunięcie negatywnej historii kredytowej w BIK. W przypadku rejestru BRKN czyszczona jest negatywna historia kredytowa zapisana w Związku Banków Polskich.

  Kiero/Mielec

   • Czyszczenie BIK i BRKN, 27 listopada 2012, 18:51

   Mam takie pytanie. Czy każda historia kredytowa może zostać wyczyszczona? Chodzi mi o to ,że niekoniecznie tak samo traktowani są długoletni dłużnicy niż osoby, które zalegają ze spłatą jednej raty-powiedzmy 60 dni.

   Chris/Warszawa

    • Czyszczenie BIK i BRKN, 27 listopada 2012, 18:58

    Nie nie każda. Wyczyszczenie historii kredytowej jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy zaległe zobowiązanie zostanie spłacone tzn. w chwili zamknięcia kredytu.

    Reksio/Poznań

  • Ile kosztuje czyszczenie BIK lub BRKN?, 27 listopada 2012, 19:04

  Niech ktoś poda przykład firmy, która trudni się tym procederem. Ponadto nikt dokładnie nie wyjaśnił na czym taka usługa polega!!!Wszędzie piszą, że rejestr BIK można wyczyścić samemu pisząc wniosek do banku, w którym zalegaliśmy z ratą.
  Viola/Kraków

  • Czyszczenie historii kredytowej w DMK Money, 27 listopada 2012, 19:30

  Usługi czyszczenia negatywnej historii kredytowej oferuje między innymi firma DMK Money. Koszt takiej usługi to 300 złotych(cena za przeprowadzenie jednej sprawy)plus koszty sporządzenia aktu notarialnego.
  Stiff/Mielno

   • Czyszczenie historii kredytowej w DMK Money, 27 listopada 2012, 19:36

   Dla mnie takie usługi to rozbój w biały dzień. DMK Money robi to samo, co by mogła uczynić każda z osób widniejąca w raportach BIK lub w BRKN. Przypominam, że nikt oprócz wierzycieli nie może nas wykreślić z BIK. Zatem tak, czy inaczej DMK Money wysyła wniosek o wykreślenie klienta z baz dłużników do odpowiedniego banku. Jeszcze pobierają duże opłaty za pośrednictwo….
   Olek/Maków

  • Jestem w bazie BRKN, 4 grudnia 2012, 19:42

  Jak skutecznie wykreślić się z Bankowego Rejestru Klientów Niesolidnych? Kto mnie wpisał do rejestru BRKN? Czy możliwe jest, że zostałam tak umieszczona przez pomyłkę? Moje wątpliwości wynikają stąd, że w ostatnich 4 latach nie brałam żadnego kredytu więc niemożliwe jest, że jestem zaliczona do grona niesolidnych klientów banków.
  Zosia Police

  • Biuro klientów nierzetelnych, 5 grudnia 2012, 16:52

  A takie coś jak własnie biuro klientów nierzetelnych to istnieje czy nikt jeszcze tego nie wymyślił? Różne są już bazy osó które nie są uczciwe i mają w swoim zwyczaju zalegać z najróżniejszymi należnościami więc jeszcze jedno takie dla wszystkich a nie tylko dla banków z pewnością nie zaszkodzi a być może uratuje niejednego solidnego i rzetelnego kontrahenta przez utratą pieniędzy z powodu robienia transakcji z kimś kto na taką listę został słusznie wpisany.

  • Ściąganie długów przez parabanki, 12 grudnia 2012, 21:51

  Moja koleżanka nieźle się wpuściła w kanał z pożyczką pozabankową. Mianowicie pożyczyła pieniądze od jakiejś firmy obwoźnej i miała problem z regularną spłatą. Na własne oczy widziałam jak tego typu firmy ściągają dług. Przedstawiciele kredytowi nachodzili ją nawet w pracy-mile informując o przedawnionym zobowiązaniu. Nie mówiąc już o telefonach każdego dnia….
  Komornik/Lubartów

  • jak wypisać się z listy dłużników?, 14 grudnia 2012, 14:42

  Mam problem, bo parę lat temu niestety trafiłem do KRD. Teraz nie mam szans na kredyt w banku ani nawet na telefon na abonament. Co można zrobić, żeby mnie stamtąd wykreślili? Wszystko mam już uregulowane, nie mam żadnych zaległości i nie mam zamiaru mieć. Czy jest szansa się „oczyścić” czy do końca życia będę już napiętnowany? Proszę o pomoc!
  Henryk, Wrocław

  • Lista dłużników bankowych, 28 grudnia 2012, 15:46

  Kolejna czarna lista? Ile ich w końcu jest, bo zaczynam powoli tracić rachubę… BIK, BIG, KRD, a teraz jeszcze to? Najgorzej jak się trafi na e wszystkie listy, bo potem ciężko się z tego wyplątać…
  Aśka – Łobez

  • poradnik-finanse.pl, 11 stycznia 2013, 10:24

  Kolejna taka instytucja. Oj, to widzę, ze dłużnikom będzie coraz trudniej „ukryć” swoją przeszłość. Może w końcu ludzie się opamiętają z tym życiem na kredyt. Mi zapaliła się lampka ostrzegawcza, gdy starałam się o czwarty kredyt (szczerze to nawet nie potrzebowałam tych pieniędzy) i decyzja była odmowna ku mojemu zaskoczeniu. Wtedy pomyślałam, że trzeba skończyć z tymi kredytami. Mam nadzieję, że dzięki takim bazom ludzie również się opamiętają. Życzę powodzenia w wychodzeniu z pętli kredytowej!

Dodaj komentarz