Wszelkie przejawy niesolidności w spłacie zobowiązań kredytowych prędzej, czy później trafią do baz Biura Informacji Kredytowej. Spóźnienia w spłacie zobowiązań kredytowych rozpatrywane są przez BIK w trzech przedziałach czasowych. Owe przedziały to 0-30 dni, 30-60 dni oraz ponad 60 dni.

Po jakim czasie trafia się do BIK-u?

Trzeba mieć na uwadze, że opóźniania powyżej 60 dni skutkują brakiem szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego w jakimkolwiek banku, czy SKOK-u. Przy tak długim okresie zwłoki, dług zazwyczaj trafia do firmy windykacyjnej. Najważniejsze dane dotyczące naszej zdolności kredytowej zawiera Raport PLUS.

Czy warto sprawdzać swój BIK?

Co ciekawe raport z BIK-u pozwoli nam również zorientować się, czy bazy BIK-u nie kryją jakiś nieścisłości. Przykładowo może się okazać, że jakieś zobowiązanie kredytowe nie zostało oznaczone jako zamknięte.

Jak często aktualizowany jest BIK?

BIK wprowadza dane w cyklu miesięcznym. Jeśli znajdziemy jakieś błędy to ich sprostowania może dokonać wyłącznie instytucja, która wygenerowała informacje np. bank kredytujący. Zatem raport BIK najlepiej jest pobrać odpowiednio wcześnie – przed złożeniem wniosku kredytowego.

 

M

« previous post

Czym jest Biuro Informacji Kredytow...

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku. Instytucja ta ma na celu gromadzenie, wymianę oraz upowszechnianie informacji dotyczących zobowiązań kredytowych klientów banków oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. (więcej…)

next post »

Jak zamówić swój raport BIK?

Raporty z Biura Informacji Kredytowej można zamówić osobiście w warszawskiej siedzibie BIK lub za pośrednictwem strony internetowej tej instytucji. Klienci Meritum Banku, PKO BP oraz Inteligo mają o tyle łatwo, że raporty mogą zamówić bezpośrednio z systemu bankowości internetowej swoje...

14 komentarzy
Co sądzicie o Co się dzieje jak jestem w BIK??

 1. Kto nie sprawdza BIK?

  19 listopada 2012 - 13:52
  1

  Czy wszystkie banki sprawdzają bik? Jeśli trafiłem na czarną listę, to już nie mam żadnych szans na otrzymanie kredytu w banku? Może są jakieś wyjątki? Rozumiem że można starać się w SKOKu czy Providencie, ale tam jest z reguły drożej i nie opłaca się pożyczać pieniędzy. Czy osoby ze złą historią są już tylko skazane na parabanki?
  Heniek Jasło

 2. Po jakim czasie skok wpisuje do bik

  21 listopada 2012 - 18:15
  2

  Kto się orientuje jak jest z bikiem jeśli chodzi o kasy skok stefczyka? Chodzi mi dokładnie o to czy skok może podać do bik, a jeśli tak to jakie jest dopuszczalne opóźnienie w spłacaniu kredytu lub pożyczki żeby nie zostać przez skoki spisanym do bazy bik. Ja mam tam nie wielką pożyczkę i spóźniłam się kilka dni i boję się, że wpiszą mnie do tej bazy bik i potem będę mieć problemy w przyszłości żeby dostać kolejny kredyt lub pożyczkę.

  • Czy SKOK wpisuje do BIK

   21 listopada 2012 - 19:47
   3

   Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe to instytucje współpracujące z Biurem Informacji Kredytowej na tych samych zasadach co banki komercyjne działające w Polsce. SKOK wymienia informacje kredytowe z Bikiem i przetwarza je. Zatem nie masz co liczyć, że SKOK ci odpuści spóźnianie ze spłatą raty-o ile zaległości przekraczają termin 30 dni.
   Szymek/Kraków

 3. Trafiłem na czarną listę dłużników w BIK-co zrobić?

  21 listopada 2012 - 19:36
  4

  Moja obecna sytuacja życiowa doprowadziła do tego, że przestałem spłacać zobowiązania kredytowe-posiadam kredyt samochodowy i gotówkowy wzięty na remont mieszkania. Dodam, że dwa banki wpisały mnie na czarną listę BIK. Czy mogę tą sprawę jakoś wyprostować jak ureguluje zaległe 3 raty kredytowe?

  Bogdan/Zamość

  • Jak wyczyścić BIK

   21 listopada 2012 - 19:37
   5

   Oczywiście możesz poprawić swoją sytuację w BIK. Najpierw musisz szybko spłacić zadłużenie w bankach….teraz najważniejsze. Jeśli zaległości z opłaceniem rat kredytowych przekroczyły 3 miesiące to nic teraz nie zrobisz. W przeciwnym razie musisz wysłać osobno do każdego banku wniosek o wykreślenie z rejestru BIK. Bowiem tylko wierzyciel może to uczynić….

   Marta/Jasło

 4. Co to jest historia kredytowa

  22 listopada 2012 - 12:29
  6

  Wielu z nas bik kojarzy się z jakąś straszną instytucją, „czarną listą”, na którą trafiają dłużnicy itp. A to przecież jest ewidencja osób, które brały w swoim życiu kredyty. Każdy z nas, niezależnie czy pożyczył w banku 1000 zł czy 100 tysięcy, znajduje się w bazie danych BIK. A czy jest to wpis negatywny czy pozytywny, zależy od nas samych. Jeśli ktoś zalegał ze spłatą, informacja jest uwzględniona i każdy bank, w którym kiedyś w przyszłości będziemy ubiegać się o kredyt, może to sprawdzić i na podstawie tego podjąć decyzję o tym czy pożyczyć nam pieniądze.

 5. Chcę spłacić długi a nie mam zdolności kredytowej i figuruje w bik i krd

  30 listopada 2012 - 18:40
  7

  Jaki kredyt konsolidacyjny bez bik i krd polecacie dla kogoś kto ma bardzo duże długi i chciałby wszystko spłacić i mieć tylko jedną mniejszą ratę? Ja właśnie mam taki powazny problem że nie mam kopletnie już zdolności kredytowej a każdy polski bank od tego zaczyna rozmowę z klientem. Mam też złą historię w bik i krd i nie mam szans na konsolidację moich wszystkich kredytów w banku. Proszę o pomoc od kogoś kto się zna na tym jak można bez banku dostać konsolidację i dzięki temu pozbyć się wszystkich swoich długów i płącić je w jednej ale za to mniejszej racie.

 6. Kto może trafić do bik

  2 grudnia 2012 - 18:01
  8

  Czy jeśli regularnie korzystam z usług parabanków i biorę tam pożyczki lub jakieś kredyty to czy za opóźnienia w płaceniu rat mogę zostać negatywnie wpisany do biku? Jeśli chodzi o banki to kilka razy brałem jakieś pozyczki ale zawsze wszysto spłacałem w terminie więc zakładam że mój bik bankowy jest czyściutki jak łza. Tylko czy banki mogą też brać potem przy udzielaniu pożyczki pod uwagę jakieś zaległości które mogłem mieć w parabankach? Szkoda by było trafić negatywnie jako bikowiec za jakiś drobny kredycik nie spłacony w terminie do parabanku.

 7. za co podaje się do bik

  2 grudnia 2012 - 19:05
  9

  Za co i kto ma prawo podawać dłużnikó do biku? Czy każdy może tak sobie zgłosić tam kogoś kto pożyczył od niego kasę i nie zostałą mu oddana w termnie lub nie oddał jej wcale? Ja nie dawno pożyczyłam znajomemu 20 tys. zł i on ostro miga się od tego żeby mi oddać pożyczone pieniądze a ja boję się że on tak pozycza jeszcze od innych i potem nie oddaje więc może trzeba go pozgłaszać gdzie się tylko da żeby nie naciągnął już nikogo więcej. Nie mam już pomysłu na to żeby odzyskac pożyczone pieniądze i szukam pomocy przez internet.

 8. Mam długi i muszę pożyczyć pieniądze

  3 grudnia 2012 - 20:13
  10

  Moje zadłużenie w róznych instytucjach zaczęło mnie po mału przerastać i widzę że potrzebny mi będzie jakiś dobry i szybki kredyt konsolidacyjny żebym mógł jakoś sobie z tym wszystkim poradzić. Potrzebuję pilnej pożyczki konsolidacyjnej bo mam dość spłacania kilku pożyczek i przepłacania odsetek, prowizji i chorych kosztów które generują one dla mnie każdego miesiąca. Jestem pewien, że jeden porządny kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych może mnie wyciągnąć z tarapatów finansowych bo chce w końcu zacząć normalnie żyć i nie przegapiać kolejnych terminów rat skoro można to wszystko zamienić na jedną ratę i to w dodatku mniejszą niż suma tych wszystkich które aktualnie spłacam.

 9. jestem w bik jaki kredyt

  5 grudnia 2012 - 11:19
  11

  tak się zdarzyło że nawet nie wiek kiedy trafiłam do tego całego biku i dowiedziałam się o tym gdy w hipermarkecie chcieliśmy z mężem kupić na kredyt nowy telewizor LED 🙁 no cóż zajmę się tym po nowym roku bo pewnie trochę potrwa wyczyszczenie bik ale teraz potrzebujemy naprawde kupić sobie ta nową plazmę i musze jakiś szybki kredyt bez bik wziąć tylko nie wiem gdzie. Poradźcie coś pilnie prosze bo jestem zieloina w tym temacie.
  Magdalena Zabrze

 10. czy jestem w bik

  10 grudnia 2012 - 13:04
  12

  Mam kredyt hipoteczny na mieszkanie i zdarza mi się że czasem nie daję rady płacić raty w terminie i mam opóźnienia sięgające maksymalnie 2 tygodnie. Czy to już oznacza, że jestem w bik i jak będę chciałą brac na przykład pozyczkę gotówkową na święta w banku to z automatu dostanę odmowę? Albo jak na wiosnę będziemy z mężem chcieli zmieniać samochód to nie dostanę kredytu w Getin Banku na zakup auta bez zaświadczeń?

  • kiedy banki wpisują do biku

   10 grudnia 2012 - 13:10
   13

   Wpisana do bik jesteś w momencie zaciągnięcia pierwszej w życiu pożyczki lub kredytu w banku. Tam jest cała Twoja historia kredytowa czyli data każdej wpłaconej raty oraz każde zaciągane w bankach zobowiązanie. Jeśli masz opóźnienia maksymalnie 2 tygodnie i raz na jakiś czas to nie oznacza , że będziesz miała zły bik. Tylko pilnuj żeby zdarzało się to jak najrzadziej i będzie ok.

 11. Kiedy mnie wykreślą z BIK?

  19 grudnia 2012 - 11:46
  14

  Czy ktoś może wie jak długo będę figurował w BIK jako niesolidny klient? Miałem kiedyś problemy finansowe i zalegałem z kredytami, ale teraz wszystko mam uregulowane i moje konto jest czyste od roku. Mam nadzieję, że nie będę na liście dożywotnio bo to by było niesprawiedliwe. Czy można tę sprawę jakoś formalnie załatwić? Czy trzeba to zrobić w Warszawie czy mogę np. u siebie w Poznaniu? Pomóżcie!

Dodaj komentarz

No trackbacks yet.

Posts with similar tags

Posts in similar categories
 • Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

  Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku. Instytucja ta ma na celu gromadzenie, wymianę oraz upowszechnianie informacji dotyczących zobowiązań kredytowych...

  Zamknij