Zaprzyjaźnione strony WWW

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku. Instytucja ta ma na celu gromadzenie, wymianę oraz upowszechnianie informacji dotyczących zobowiązań kredytowych klientów banków oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Można powiedzieć, że wydawane przez BIK raporty wpływają pozytywnie na rzetelność obrotu gospodarczego w Polsce.

Kto podaje dłużników do BIK? Za co można trafić do BIK-u?

Z BIK-iem współpracują banki komercyjne i spółdzielcze, organizacje konsumenckie, organizacje samorządowe, a także inne podmioty administracji państwowej oraz podmioty sektora finansowego. Warto zaznaczyć, że BIK gromadzi i przetwarza dane dotyczące zaangażowania kredytowego klientów instytucji objętych nadzorem KNF, zarówno w wymiarze pozytywnym jak i negatywnym. Informacje do BIK-u trafiają w dwóch fazach: w chwili wnioskowania o kredyt i po zaciągnięciu zobowiązania finansowego.

Kto może zaglądać do BIK? Jak sprawdzić swoją historię w BIK-u?

Każdy z nas może poznać swoją historie kredytową w BIK. Przez okres 5-cio letni od wygaśnięcia zobowiązania BIK ma prawo do przetwarzania danych o nieregularnie spłacanym kredycie bez naszej zgody. Zgodnie z nowelizacją Prawa bankowego, BIK może wykorzystywać informacje kredytowe na potrzebę tworzenia modeli statystycznych nawet przez 12 lat po wygaśnięciu umowy kredytowej. Pozytywna historia kredytowa w BIK-u zwiększa naszą wiarygodność w banku, w procesie ubiegania się o kredyt.

  • Czy można usunąć informacje z BIK?, 19 listopada 2012, 13:48

  Czy osoba, której zła historia kredytowa znalazła się w bik, ma szansę na „oczyszczenie”? Przecież nie można być potępianym do końca życia i nawet jeśli się coś narozrabiało, po jakimś czasie powinno to zostać wyczyszczone z historii, żeby nie psuć opinii w nieskończoność. Jak to wygląda w praktyce?

  • Czyszczenie BIK, 21 listopada 2012, 20:17

  Gdzieś już była taka informacja podana na tej stronce. Historię kredytową w BIK możemy wyczyścić wyłącznie za pośrednictwem instytucji w której zalegaliśmy pierwotnie z opłata za raty kredytowe. Co ciekawe sam BIK nie może wykreślić „negatywnego” wpisu. Należy tylko pamiętać, że po 60 dniach BIK może bez naszej zgody przetwarzać nasze dane.
  Czesiek/Bytom

  • Informacje o historii kredytowej, 22 listopada 2012, 13:39

  Dlaczego ludzie boją się BIK i postrzegają je jako coś złego? Przecież jest tam każdy, kto kiedykolwiek wziął kredyt w jakimkolwiek banku. To tylko baza danych z historią kredytową. Jeśli ktoś spłaca terminowo i solidnie to jest tam oznaczony jako dobry klient banku. Natomiast gdy narozrabia, zostaje to również uwzględnione. Proste..

  • Zostałam oszukana w parabanku, 29 listopada 2012, 22:40

  Celowo nie piszę nazwy firmy pożyczkowej, w której zostałam oszukana. Przekonałam się na własnej skórze, że mała głupia pożyczka może doprowadzić do utraty dorobku całego życia. Mi chwilówka w życiu nie pomogła, a wręcz okazała się przysłowiowym gwoździem do trumny.
  Aldona/Wocław

  • Informacje o parabankach, 29 listopada 2012, 22:56

  W zakresie lichwiarskich pożyczek pozabankowych powinno się uświadamiać już dzieci w szkołach(chodzi mi o przeprowadzanie specjalnych lekcji w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Komisja Nadzoru Finansowego powinna organizować cyklicznie lekcje w różnych szkołach lub wysyłać broszury informacyjne oraz edukacyjne. Wtedy możemy liczyć, że liczba zadłużonych Polaków kiedyś zacznie spadać.
  Belfer/Gdynia

  • Jakie firmy pożyczkowe nie są objęte nadzorem finansowym?, 29 listopada 2012, 22:57

  Często zapominamy, że wystarczy jeden telefon na infolinię Komisji Nadzoru Finansowego, by sprawdzić daną firmę pożyczkową. Na infolinii pod numerem 800 290 479 bez problemu uzyskamy info, czy dany podmiot objęty jest nadzorem finansowym i co najważniejsze, czy jest bezpieczny.

  Kamila/Szczecin

  • do jakiej kwoty banki nie sprawdzają bik, 7 grudnia 2012, 23:53

  Czy wszystkie banki naprawdę zawsze muszą sprawdzać bik niezależnie od kwoty zaciąganej pożyczki lub kredytu? Może jest jakiś pułap od jakiego mają taki przykaz i nie potrzebnie od razu zaczynają procedury kredytowe od zaglądania w rejestr bik. Dla mnie to jest na maksa dziwne że nawet jak potrzebuję pożyczyć z banku kwotę typu 500 zł to oni muszą aż takie rzeczy robić i zaglądać do nie wiadomo jakich baz. Jak znacie jakiś bank który nie zawsze sprawdza bik to piszcie bo to informacja która może się kiedyś przydać każdemu.

  • kiedy mogę mieć złą opinię w bik, 11 grudnia 2012, 10:15

  Czy złą opinia w biku to już koniec planów i marzeń o jakimś normalnym kredycie na dom lub samochód? Jak to wygląda i czy są jakieś progi lub pułapy po których zła historia w rejestrze bik zamyka nam drogę do brania kredytu na cokolwiek w tradycyjnym polskim banku? Miałem kiedyś trochę problemy z płynnością finansową i nie zawsze dawałem radę płacić raty na czas więc teraz martwię się jaki to ma wpływ na moją przyszłość i zapotrzebowanie na pożyczkę lub kredyt.

  • Kiedy trafię do sądu za długi, 12 grudnia 2012, 21:59

  Mam duży problem ze spłata pożyczki zaciągniętej w Providencie. Nie wiecie może jak długo można zwlekać ze spłatą pożyczki tak aby nie trafić do sądu. Nie chce się im głupio tłumaczyć, że nie mam kasy-nie wiem czy można taką sprawę załatwić polubownie bez kontaktu z firmą windykacyjną i egzekucją długu.
  SędziaKalosz/Poznań

   • Nakaz zapłaty z sądu, 12 grudnia 2012, 22:00

   Nasze sądy wbrew pozorom działają coraz szybciej. Unikanie kontaktu z Providentem nie wyjdzie ci na dobre. Sprawy „pożyczek” są raczej bezsporne-nakazy wydawane są w ponad 95 procentach. Uzyskanie przez wierzyciela korzystnego orzeczenia w sądzie trwa ok. 6 tygodnie-niekiedy tylko parę dni. Potem już tylko działa komornik.
   Julietta/Maków

  • Jak najszybciej wyczyścić BIK, 20 maja 2015, 13:26

  Czy orientujecie się na jakich zasadach można zażądać usunięcia danych z BIK? Nie chcę, żeby gromadzili o mnie dane. Czy to w ogóle możliwe ? Mam teraz problem z wzięciem kredytu. Niewiele chce pożyczyć, ale bank mi powiedział, że prawie dwa lata temu miałem spore opóźnienia w spłacie jakiś rat i teraz nie mogę przez to dostać pieniędzy. Do tej pory nie znalazłem nikogo konkretnego, kto pomógł by mi w tym temacie.

Dodaj komentarz